Recent News
Jak wyleczyć lęk?

Leczenie

Leczenie będzie składać się z kombinacji psychoterapii, terapii behawioralnej i leków.

Uzależnienie od alkoholu, depresja lub inne warunki mogą czasami mieć tak silny wpływ na samopoczucie psychiczne, że leczenie zaburzeń lękowych musi poczekać, aż wszystkie podstawowe warunki zostaną opanowane.

W niektórych przypadkach, osoba może leczyć zaburzenia lękowe w domu bez nadzoru klinicznego. Jednak to może nie być skuteczne dla ciężkich lub długotrwałych zaburzeń lękowych.

Istnieje kilka ćwiczeń i działań, aby pomóc osobie radzić sobie z łagodniejszymi, bardziej skoncentrowane, lub krótkoterminowe zaburzenia lękowe, w tym:

Zarządzanie stresem: Nauka zarządzania stresem może pomóc w ograniczeniu potencjalnych wyzwalaczy. Uporządkuj wszelkie nadchodzące presje i terminy, zrób listy, aby zniechęcające zadania były łatwiejsze do wykonania, i zobowiąż się do wzięcia wolnego czasu od nauki lub pracy.

Techniki relaksacyjne: Proste czynności mogą pomóc złagodzić psychiczne i fizyczne objawy lęku. Techniki te obejmują medytację, ćwiczenia głębokiego oddychania, długie kąpiele, odpoczynek w ciemności i jogę.

Ćwiczenia mające na celu zastąpienie negatywnych myśli pozytywnymi: Zrób listę negatywnych myśli, które mogą jeździć na rowerze w wyniku lęku, i zapisz obok inną listę zawierającą pozytywne, wiarygodne myśli, które je zastąpią. Tworzenie mentalnego obrazu pomyślnego stawienia czoła i pokonania konkretnego lęku może również przynieść korzyści, jeśli objawy lękowe wiążą się z konkretną przyczyną, jak np. w przypadku fobii.

Sieć wsparcia: Porozmawiaj ze znajomymi osobami, które są wspierające, takimi jak członek rodziny lub przyjaciel. Usługi grup wsparcia mogą być również dostępne w okolicy i online.

Ćwiczenia: Wysiłek fizyczny może poprawić obraz siebie i uwolnić substancje chemiczne w mózgu, które wyzwalają pozytywne uczucia.

Doradztwo

Standardowym sposobem leczenia lęku jest poradnictwo psychologiczne. Może ono obejmować terapię poznawczo-behawioralną (CBT), psychoterapię lub kombinację terapii.

CBT

Ten rodzaj psychoterapii ma na celu rozpoznanie i zmianę szkodliwych wzorców myślowych, które stanowią podstawę niepokoju i kłopotliwych uczuć. W tym procesie praktycy CBT mają nadzieję ograniczyć zniekształcone myślenie i zmienić sposób, w jaki ludzie reagują na przedmioty lub sytuacje, które wyzwalają lęk.

Na przykład, psychoterapeuta prowadzący CBT dla zaburzeń panicznych będzie starał się wzmocnić fakt, że ataki paniki nie są tak naprawdę atakami serca. Ekspozycja na lęki i wyzwalacze może być częścią CBT. To zachęca ludzi do konfrontacji z ich lękami i pomaga zmniejszyć wrażliwość na ich zwykłe wyzwalacze lęku.

Leki

Osoba może wspierać zarządzanie lękiem z kilku rodzajów leków.

Leki, które mogą kontrolować niektóre z fizycznych i psychicznych objawów obejmują leki przeciwdepresyjne, benzodiazepiny, trójcykliczne i beta-blokery.

Benzodiazepiny

Lekarz może przepisać je dla niektórych osób z lękiem, ale mogą one być bardzo uzależniające. Leki te mają zazwyczaj niewiele skutków ubocznych, z wyjątkiem senności i możliwego uzależnienia. Diazepam, lub Valium, jest przykładem powszechnie przepisywanej benzodiazepiny.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *