Recent News
Depresja

Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która może zakłócić życie danej osoby. Może powodować długotrwałe i ciężkie uczucia smutku i beznadziei, a także utratę zainteresowania czynnościami.

Niektóre osoby z depresją mogą doświadczać zmian apetytu i problemów ze snem. Inne aspekty depresji mogą przynieść na bolesne objawy fizyczne, takie jak bóle głowy.

Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH) podaje, że w 2020 roku 8,4%Zaufane źródło wszystkich dorosłych w Stanach Zjednoczonych doświadczyło epizodu dużej depresji przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Jednak mimo powszechności występowania, depresja nie zawsze jest łatwa do rozpoznania.

Objawy i przyczyny depresji mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Płeć może również odgrywać ważną rolę w tym, dlaczego depresja dotyka daną osobę i jak się z nią czuje.

Jednym z powszechnych nieporozumień dotyczących depresji jest to, że jest ona podobna do uczucia smutku lub dołu.

Chociaż wiele osób z depresją odczuwa smutek, jest on znacznie poważniejszy niż emocje, które przychodzą i odchodzą w odpowiedzi na wydarzenia życiowe.

Objawy depresji mogą trwać przez miesiące lub lata i mogą utrudniać lub uniemożliwiać prowadzenie codziennego życia.

Może to zakłócić karierę, relacje i codzienne zadania, takie jak opieka nad sobą i prace domowe.

Lekarze będą zazwyczaj szukać objawów, które trwają przez co najmniej 2 tygodnie jako możliwy znak depresjiZaufane źródło.

Depresja może czuć się jak:

Nie ma przyjemności lub radości w życiu: Osoba z depresją może nie cieszyć się rzeczami, które kiedyś kochała i czuć, że nic nie może uczynić jej szczęśliwą.

Koncentracja lub skupienie stają się trudniejsze: Podejmowanie decyzji, czytanie lub oglądanie telewizji może wydawać się wymagające z depresją, ponieważ ludzie nie mogą myśleć jasno lub śledzić tego, co się dzieje.

Wszystko wydaje się beznadziejne: Depresja może sprawić, że ludzie czują, że nie ma sposobu, aby ponownie poczuć się dobrze lub szczęśliwie.

Poczucie własnej wartości jest często nieobecne: Ludzie z depresją mogą czuć się tak, jakby byli bezwartościowi lub porażką we wszystkim. Mogą rozwodzić się nad negatywnymi wydarzeniami i doświadczeniami i nie mogą dostrzec w sobie pozytywnych cech.

Spanie może być trudne: Zasypianie w nocy lub pozostawanie w stanie snu przez całą noc może czuć się prawie niemożliwe dla niektórych z depresją. Osoba taka może budzić się wcześnie i nie być w stanie wrócić do snu. Inni mogą spać nadmiernie, ale mimo dodatkowych godzin snu nadal budzą się zmęczeni lub nie mogą się odświeżyć.

Poziom energii jest niski lub nie ma jej wcale: Niektórzy ludzie mają trudności ze wstaniem z łóżka lub czują się wyczerpani przez cały czas, nawet jeśli dostają wystarczająco dużo snu. Mogą mieć wrażenie, że są zbyt zmęczone, aby wykonywać proste, codzienne zadania.

Jedzenie może nie wydawać się apetyczne: Niektóre osoby z depresją czują, że nie chcą nic jeść i muszą się zmuszać do jedzenia. Może to skutkować utratą wagi.

Zachcianki na komfortowe jedzenie: Chociaż niektórzy z depresją nie chcą jeść, inni znajdują ukojenie w jedzeniu. Mogą się przejadać i łaknąć pocieszających potraw, co prowadzi do przyrostu wagi.

Mogą pojawić się bóle i dolegliwości: Niektórzy ludzie doświadczają bólów głowy, nudności, bóle ciała i inne bóle z depresją.

Wiele osób błędnie uważa, że depresja to wybór lub że trzeba mieć pozytywne nastawienie.

Przyjaciele i bliscy często są sfrustrowani lub nie rozumieją, dlaczego dana osoba nie może „wyjść z tego”. Mogą nawet powiedzieć, że dana osoba nie ma nic, co mogłoby ją przygnębić.

Depresja jest prawdziwą chorobą psychiczną. Osoby cierpiące na depresję nie mogą po prostu zdecydować, że przestaną odczuwać przygnębienie. W odróżnieniu od typowego smutku czy zmartwienia, depresja może wywoływać uczucie wszechogarniającej beznadziei.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *