Recent News
Stres

Stres często wpływa na jakość i długość snu. Stres i brak snu mogą mieć poważny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Eksperci zalecają, aby ludzie dążyli do 7-9 godzin snu na dobę, w zależności od wieku i innych czynników.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), 35,2 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych otrzymuje mniej niż 7 godzin snu każdej nocy. Może to prowadzić do deficytu snu, który skutkuje trwałymi problemami ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Dokładna rola snu nie jest jasna, ale badania wykazały, że ułatwia on wiele procesów zachodzących w organizmie. Obejmują one zmiany fizyczne, takie jak naprawa mięśni, oraz zadania umysłowe, takie jak koncentracja.

Niewystarczająca ilość snu może powodować negatywny nastrój, niską energię, trudności z koncentracją i ogólną niezdolność do normalnego funkcjonowania.

Brak snu może mieć poważne konsekwencje w niektórych okolicznościach, np. jeśli osoba prowadzi samochód lub obsługuje ciężkie maszyny, gdy jest zmęczona.

Sporadyczna noc słabego snu raczej nie spowoduje szkody, ale trwały brak snu może zwiększyć ryzyko wystąpienia kilku przewlekłych schorzeń.

Według raportuTrusted Source autorstwa CDC, osoby, które otrzymują mniej niż 7 godzin snu na noc, mają zwiększone ryzyko wystąpienia następujących warunków:

otyłość

choroba serca

cukrzyca

udar mózgu

depresja

zapalenie stawów

choroby nerek

Chociaż szereg czynników może powodować te schorzenia, niedobór snu może przyczynić się do ich rozwoju.

Związek między stresem a snem

Stres ma wiele negatywnych konotacji, ale jest to reakcja, która ewoluowała u ludzi i zwierząt, aby umożliwić im radzenie sobie z ważnymi lub niebezpiecznymi sytuacjami.

U ludzi stres może powodować uwalnianie przez autonomiczny układ nerwowy (ANS) hormonów, takich jak adrenalina i kortyzol. Hormony te podnoszą tętno, aby krew krążyła do ważnych organów i mięśni bardziej efektywnie, przygotowując organizm do podjęcia natychmiastowego działania w razie potrzeby.

Ta reakcja znana jest jako reakcja walki lub ucieczki i była niezbędna do przetrwania człowieka na wcześniejszych etapach ewolucji.

W dzisiejszych czasach kwestie, które nie stanowią zagrożenia dla przetrwania, mogą wywołać reakcję walki lub lotu. Na przykład problemy w pracy lub trudności w związku.

Długotrwały wpływ stresu na organizm

To normalne, że od czasu do czasu czujemy się zestresowani, ale przewlekłe uczucie stresu może spowodować, że układ nerwowy będzie utrzymywał podwyższony stan pobudzenia przez dłuższy czas. Bycie w tym stanie może poważnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne w dłuższej perspektywie.

Jeden skutek stresu jest że ja może powodować sen deprivation. Częste przebywanie w podwyższonym stanie czujności może opóźniać początek snu i powodować szybkie, niespokojne myśli, które pojawiają się w nocy. Niewystarczająca ilość snu może następnie spowodować dalszy stres.

Według badania National Sleep Foundation, 43 procent osób w wieku 13-64 lat zgłosiło leżenie w nocy z powodu stresu przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca.

Obniżenie poziomu stresu w celu poprawy snu

Poprzez obniżenie poziomu stresu wieczorem przed snem, wiele osób może poprawić długość i jakość swojego snu.

Poniższe zmiany stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu stresu:

Medytacja Mindfulness

Medytacja mindfulness to technika relaksacyjna, która ma na celu uświadomienie ludziom obecnego momentu. Celem jest uznanie wszystkich myśli, uczuć i wrażeń zachodzących w ciele i poza nim, bez reagowania na nie.

Badania wykazały, że technika ta oferuje kilka korzyści dla dobrostanu psychicznego. Przegląd 47 badań, które objęły łącznie 3515 uczestników, wykazał, że medytacja mindfulness doprowadziła do niewielkiej lub umiarkowanej poprawy w zakresie lęku, depresji i stresu.

Więcej wysokiej jakości badania są niezbędne do określenia, czy mindfulness działa jako leczenie kliniczne, ale może to być przydatne w domu metoda dla ludzi do wykorzystania.

Praktykowanie mindfulness przez 10-30 minut przed pójściem spać może być skuteczną metodą redukcji stresu i poprawy snu.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *