Recent News
DART

NASA we wtorek świętowała przekroczenie oczekiwań podczas misji mającej na celu odchylenie odległej asteroidy, w przypominającym sci-fi teście zdolności ludzkości do powstrzymania nadlatującego obiektu kosmicznego przed zniszczeniem życia na Ziemi.

Lodówka wielkości Double Asteroid Redirection Test (DART) celowo rozbiła się o księżycową asteroidę Dimorphos 26 września, spychając ją na mniejszą, szybszą orbitę wokół jej większego brata Didymosa, ogłosił szef NASA Bill Nelson.

To zmieniło jej okres orbitalny o cztery procent, czyli 32 minuty – z 11 godzin 55 minut do 11 godzin 23 minut, poprawiając oczekiwania o 10 minut.

„W pewnym momencie w przyszłości, jeśli znajdziemy asteroidę, która grozi uderzeniem w Ziemię i byłaby wystarczająco duża, aby naprawdę wyrządzić szkody, dzięki Bogu, że będziemy mieli ten udany test” – powiedział AFP Nelson.

Para asteroid zapętla się wokół naszego Słońca co 2,1 roku i nie stanowi zagrożenia dla naszej planety.

Są jednak idealne do badania metody „kinetic impact” obrony planetarnej.

Sukces DART jako proof-of-concept sprawił, że to, co kiedyś było science fiction, stało się rzeczywistością – zwłaszcza filmy takie jak „Armageddon”, „Deep Impact” i „Nie patrz w górę”.

Nigdy wcześniej nie sfotografowany Dimorphos, który ma 530 stóp (160 metrów) średnicy lub mniej więcej wielkość dużej egipskiej piramidy, pojawił się jako plamka światła około godziny przed uderzeniem.

Jego jajowaty kształt i chropowata, pokryta głazami powierzchnia w końcu ujrzały światło dzienne w ostatnich chwilach, gdy DART pędził w jego kierunku z prędkością około 14 500 mil (23 500 kilometrów) na godzinę.

W ciągu następnych dni astronomowie cieszyli się z oszałamiających obrazów materii rozciągającej się na tysiące mil – obrazów zebranych przez ziemskie i kosmiczne teleskopy, a także przez maleńkiego satelitę towarzyszącego, który podróżował do strefy z DARTem.

Dzięki swojemu tymczasowemu, nowemu ogonowi, Dimorphos stał się kometą stworzoną przez człowieka.

Ale ilościowe określenie, jak dobrze zadziałał test, wymagało analizy wzorców świetlnych z teleskopów naziemnych, co zajęło kilka tygodni, zanim stało się widoczne.

Binarny system asteroid, który w momencie zderzenia znajdował się około 6,8 miliona mil (11 milionów kilometrów) od Ziemi, jest widoczny z ziemi tylko jako pojedyncza kropka.

Jasność kropki zmienia się, gdy Dimorphos przechodzi przed Didymosem, który jest znacznie większy, bo ma pół mili szerokości.

Cztery teleskopy optyczne były zaangażowane w pomiar okresu orbitalnego – wszystkie w Chile i RPA – podczas gdy dwa amerykańskie teleskopy radarowe pomogły potwierdzić odkrycie, powiedziała naukowiec planetarny NASA Nancy Chabot.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *