Recent News
Japonska rakieta Uchinoura

Start japońskiej rakiety w celu zademonstrowania nowych technologii zakończył się niepowodzeniem.

Był to pierwszy nieudany start Japonii od prawie dwóch dekad i jedyny dla rakiety Epsilon, modelu na paliwo stałe, który od swojego debiutu w 2013 roku odbył pięć udanych misji.

Bezzałogowy statek wystartował z Centrum Kosmicznego Uchinoura w południowym regionie Kagoshima, a jego start był transmitowany na żywo przez Japońską Agencję Eksploracji Kosmosu (JAXA).

Ale sygnał samozniszczenia został wysłany do rakiety mniej niż 10 minut później z powodu „nieprawidłowości w pozycjonowaniu”, powiedział Yasuhiro Funo z JAXA, który kierował projektem.

Transmisja została wstrzymana, a prezenterzy w twardych czapkach poinformowali widzów, że wystąpił problem ze startem.

Funo wyjaśnił na konferencji prasowej, że problem techniczny został wykryty przed trzecim i ostatnim etapem startu, tuż po tym jak ostatni potężny booster miał zostać odpalony.

„Nakazaliśmy zniszczenie rakiety, ponieważ jeśli nie możemy wysłać jej na orbitę, którą zaplanowaliśmy, nie wiemy, gdzie poleci” – powiedział, co prowadziło do obaw o bezpieczeństwo, gdzie maszyny mogłyby spaść.

Po przerwaniu misji przyjęto, że części rakiety wylądowały w morzu na wschód od Filipin – dodał.

Ostatnim nieudanym startem Japonii w kosmos była para satelitów szpiegowskich do monitorowania Korei Północnej w 2003 roku, a jedyny inny raz, kiedy JAXA wysłała rozkaz zniszczenia rakiety, miał miejsce w 1999 roku.

’Pulsacyjny pęd plazmowy’

Rakieta Epsilon-6 o średnicy 26 metrów (85 stóp) wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę w kształcie pudełka, który miał być wykorzystywany przez co najmniej rok do przeprowadzania eksperymentów, a także osiem mikrosatelitów.

Naukowcy i prywatne firmy opracowały nowe technologie, które miały być wypróbowane w przestrzeni kosmicznej w ramach trzeciego programu demonstracji innowacyjnych technologii satelitarnych agencji.

Ich gadżety wahały się od „pulsacyjnego pędnika plazmowego” do eksperymentu w „zbieraniu energii z (lekką) zintegrowaną strukturą origami”, zgodnie z arkuszem informacyjnym JAXA.

JAXA opisuje Epsilon jako „rakietę na paliwo stałe zaprojektowaną, aby obniżyć próg do przestrzeni kosmicznej … i zapoczątkować erę, w której każdy może aktywnie korzystać z przestrzeni kosmicznej”.

Jest mniejsza niż poprzedni model kraju zasilany cieczą i jest następcą rakiety na paliwo stałe M-5, która została wycofana w 2006 roku ze względu na wysokie koszty.

Prezes JAXA Hiroshi Yamakawa przeprosił za środowe niepowodzenie, mówiąc, że agencji jest „strasznie przykro, że nie mogliśmy spełnić oczekiwań Japończyków”.

„Przelejemy wysiłki na poznanie przyczyny i podejmiemy środki zaradcze”, aby zapobiec powtórzeniu się awarii, powiedział Yamakawa.

Japoński program kosmiczny jest jednym z największych na świecie, a w zeszłym tygodniu astronauta JAXA Koichi Wakata poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Crew-5.

JAXA była również w centrum uwagi po misji na asteroidę Ryugu przez sondę kosmiczną o nazwie Hayabusa-2, która zebrała dziewiczy materiał z ciała niebieskiego, który jest obecnie analizowany pod kątem wskazówek dotyczących pochodzenia życia.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *